Ihminen ei ole eläin, jos ihminen olisi kehittynyt apinasta niin silloin apinoita ei olisi enää, ihminen ei siis ole eläin vaikka google niin sanoisi
Eläinten kehittyessä syntyy heimoja, jotka kehittyvät eri suuntiin. Et taida tietää biologiasta paljoakaan.
Argumenttisi ei toimi. Koira on kehittynyt sudesta, mutta susia silti on olemassa. Ne eivät olemassaolollaan sulje toisiaan pois. Sama pätee ihmisiin ja niihin eliölajeihin, joista olemme kehittyneet.
Eläimet ovat aitotumaisia monisoluisia eliöitä. Tämä määritelmä pitää sisällään ihmiset. Olemme siis eläimiä.
Nykytiede määrittelee ihmisen eläimiksi hyvin perustein. Vaikuttaa, että sinulle tämä on kuitenkin mielipide asia. Sinulla on oikeus omiin uskomuksiisi kunhan ne eivät loukkaa muita. Sinuna kuitenkin keksisin väitteillesi parempia perusteluita, jos aiot jakaa niitä muille.
Ihminenkin On eläin siinä missä muutki, tietääkseni ihminen ei oo kasvi tai robotti/tekoälyä
Mun mielestä Jumala loi ihmiset ihmisiksi ja eläimet eläimiksi. Ihminen ei siis ole eläin, vaan Jumalan kuva. Lukekaa Raamattua niin tiedätte.
IHMINEN ON ELÄIN MISSÄ OLET OPISKELLUT
Kysymys sinulle Joku tyttö: Miten määrittelet eläimen? Tiede tarjoaa yksiselitteisen määritelmän, joka sisältää myös ihmiset
@Ketsuppi: minä määrittelen eläimen Jumalan luomukseksi, ja Jumala on luonut ihmiset ja eläimet kokonaan eri luomuksiksi. Lue vain Raamattua niin tiedät paremmin.
Joku Tyttö, niimpä, ihminen on ihminen ja eläin on eläin, niin on Jumala asettanut ja niin se on vaikka muuta väitetään
[Osa viestistä poistettu] En ensin ajatellut vastata koko keskusteluun koska kysehän ei ole varsinaisesti edes mielipiteistä, vaan faktoista [Osa viestistä poistettu] mutta tähän on nyt pakko tarttua.
Raamattu on ihmisten ihmisille kirjoittamia TARINOITA, eikä Raamatussa itsessäänkään edes väitetä mitään muuta. Raamattu ei ole faktaa, vaikka Jeesus onkin mitä luultavimmin oikeasti elänyt henkilö. Hänenkin tekojaan tosin on hiukan liioiteltu, kuten tositapahtumiin perustuvassa fiktiossa on kautta aikain ollut tapana. Raamatun luomisKERTOMUS, johon argumenttinne pohjautuvat, on jo nimenkin perusteella juuri sitä, kertomus.
En ole kristinuskoa vastaan, en missään tapauksessa. Olen lukenut Raamatun itsekin ja siellä on hyviä juttuja, pidän Jeesuksen opetuksista lähimmäisenrakkaudesta, ja se on juuri omasta mielestäni koko kristinuskon ydin. Ongelma tulee vasta siinä vaiheessa, kun kristityt itse unohtavat, että vaikka Raamattu olisikin ”Jumalan sana”, se on ihmisten itsensä kirjoittama ja korkeintaan tulkintaa ”Jumalan sanasta”, ja ennen kaikkea fiktiota.
Mulla ois lisää kysymyksiä teille Joku tyttö ja Ei kukaan. Oletan, että tulkintanne Raamatusta on hyvin kirjaimellinen – eli jos jotakin lukee Raamatussa, niin asia on teidän mielestänne kirjaimellisesti näin. Korjatkaa toki, jos olen väärässä.
Mitä mieltä olette siis siitä, että Raamatun mukaan maapallo ei ole pallo, vaan litteä ja sen yllä kaartuu ”taivaan kansi”. Tiede on todistanut tämän vääräksi, mutta onko maapallo teistä litteä, koska Jumala sen niin Raamatun mukaan loi?
Jos ette kuitenkaan usko maapalloa litteäksi, tarkoittaako se, että Raamatusta voi valikoida, mitä uskoo? Mihin silloin tulee vetää raja siitä, mitä uskoo ja mitä ei?
Ei se, että ihminen on kehittynyt apinasta tarkoita, että apinat vain katoaisivat yhtäkkiä johonkin. Otetaan apina A ja apina B. A saa lapsen C, jolla ei ole merkittäviä mutaatioita. B saa lapsen D, jolla on jokin mutaatio. C:n lapsilla ei ole mutaatiota, koska C:lläkään ei ole. D:n lapsille mutaatio periytyy ja jopa voimistuu. Tämä jatkuu, kunnes suku A ja suku B ovat eri lajeja keskenään. Olen itse kristitty, mutta en usko luomiskertomusta sellaisenaan, koska se on ollut vain ihmisten tapa selittää maailmaa ympärillään, kun nykyisiä tutkimusmenetelmiä ei ollut.
Raamattu ei ole fiktiota, ja maaPALLO on luotu pyöreäksi, ja ihminen on Jumalan oma kuva ja eläin ei
Nyt alan olla aika varma, että tämä on vain [Osa tekstistä poistettu.].
Jos maaPALLO on pyöreä, miksi luomisKERTOMUS ei ole satu? Siinä se on edelleenkin nimessä.
Kiitos vastauksestasi Ei kukaan. Kysymykseni sinulle on, että mistä voit tietää Maan olevan pallo, kun Raamattu kertoo, että se ei ole?